пʼятниця, 23 серпня 2013 р.

Бібліотеки в аеропорту: інновація з довгою історією

У розпал підготовки до національних свят - мої вітання з наступаючими! - у мене чомусь з'явився "ульотний настрій", а саме бажання написати про бібліотеки в аеропортах. Можливо, дається взнаки відсутність особливих подорожей та поїздки на море цим літом, але що ж, ми не здаємось і не втрачаємо надії. Почнемо віртуально-бібліотечні подорожі хоча б звідси ;)

Виявляється вперше публічна бібліотека в аеропорту була відкрита в 1962 р. - у Міжнародному аеропорту м. Нешвіл, США.


В США це досить популярне явище - багато аеропортів створюються партнерства з місцевими бібліотеками, щоб надати більше можливостей для читання пасажирам, які чекають своїх рейсів. Багато з цих партнерств користуються перевагами зв'язку wi-fi в аеропортах і тим фактом, що багато людей нині подорожують з і-рідером, планшетом, смартфоном та іншими мобільними пристроями. 

У 2011 р. міжнародний аеропорт штату Флорида (Florida's Fort Lauderdale-Hollywood International Airport (FLL) та відділення бібліотек округу Broward спільно створили першу бібліотечну програму в аеропорту, яка дозволяла безкоштовно завантажувати е-книги пасажирам. На екранах у всіх зонах повернення багажу тепер демонстуються QR-коди, за допомогою яких можна отримати доступ до безкоштовної е-бібліотеки з більше ніж 15 000 найменувань. Не вимагається запис до бібліотеки і на даний момент майже 1 000 людей скористалися цією послугою, щоб отримати безкоштовні книги. 

А цього літа пасажири аеропорту м. Сіетл (Seattle-Tacoma International Airport (SEA) мають змогу безкоштовно завантажити е-книги або взяти додому паперові книги та журнали з "полиць швидкого читання" (Quick Reads Shelves), розташованих біля крісел-качалок в аеропорту завдяки перемозі бібліотечної системи округу Кінг (King County Library System's (KCLS) у програмі "Час почитати!" (Take Time to READ).

В аеропорту Амстердама (Schiphol Airport) також є бібліотека, відкрита в 2010. Здається,
це перша, про яку дізналася особисто я. Книги не можна брати на абонемент, але бібліотека
відкрита цілодобово. Бібліотекар працює 1 годину в день - організовує книги на полицях та
допомагає пасажирам обрати книгу для читання під час очікування свого рейсу.

Як зазначає бібліотекар, "так, інколи люди крадуть книги, але у нас приблизно 300 000
користувача кожен рік і тільки 5 або 10 не повернених книг щорічно, отже це не багато".

Деякі книги, не повернені до бібліотеки, з'являються декілька тижнів або місяців пізніше, а інколи пасажири залишають свої книги. Такі книги потрапляють на буккросинг.

Відверто скажу не знала, що бібліотека в аеропорту це "інновація" з такою великою історією. Сподіваюся, що й українські аеропорти дійдуть до цього еволюційним або якимось іншим шляхом. Принаймні поки про такі послуги в Україні не чули - а Ви?

Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...